Čtvrtek, 18 dubna, 2024
aktuality

Jak přežít zklamání po volbách, když váš favorit neuspěl

Sedm kroků, jak se vyrovnat s výsledky voleb.

V momentě, kdy se lidé dozvědí výsledky jakýchkoli voleb, začnou se stejně jako političtí představitelé a představitelky dělit na vítěze a poražené.

Někteří výsledky vítají, ale ti, kteří s nimi nejsou spokojeni, mohou zažívat stres, zklamání, smutek.

Povolební negativní pocity nejsou u voličů nic překvapivé, kampaně před volbami totiž často bývají intenzivní, otevírají i citlivé téma a vyvolávají emoce.

Lidé, jejichž strana neuspěla, mohou mít dojem, že jejich požadavky nebude mít kdo zastupovat a že vše půjde opačným směrem, jak si přáli.

Pokládejte si otázky a pohněte se dále

I výzkumy ukazují, že zatímco voliči, jejichž favorité ve volbách uspěli, zažívají okamžitý, i když mírný nástup radostných pocitů, lidé, kteří se identifikují se stranou, která prohrála, pociťují významný pokles štěstí.

Vyplývá to například z americké studie zveřejněné v roce 2015 v časopise Journal of Experimental Political Science.

Podle dalšího průzkumu, který v USA dělali po prezidentských volbách v roce 2016, se také ukazuje, že smutek poražených trvá mnohem déle než radost vítězů.

„Vyrovnat se se zklamáním, které nastává po politické prohře, může být obtížné,“ píše v článku pro The Conversation profesor Andre Spicer, expert na organizační chování.

Cituje přitom zesnulého sociologa a psychoanalytika Iaina Criaba, podle kterého je způsob, jakým v moderním světě čelíme zklamání, problematický. „Mnozí lidé se při boji se zklamáním raději odpojí. Vzdálí se od toho, na čem jim předtím záleželo, a nasměrují své naděje někam jinam, „vysvětluje Spicer.

To však znamená, že se nenaučí čelit vlastnímu zklamání a mohou v něm zůstat zacyklení, neboť stále hledají něco nového, co jim jejich naděje splní.

PR článek

Další články autora