Úterý, 16 dubna, 2024
aktuality

Vyfotili plicní buňky napadené koronavirusem

Virus se šíří závratnou rychlostí.

Mikroskopické snímky plicních buněk napadených koronavirus odhalují, jak rychle se virus šíří po proniknutí do dýchacího traktu.

Snímky vznikly v laboratoři po tom, jak dětská plicní lékařka Camille Ehre se svými kolegy z Univerzity v Severní Karolíně infikovaly ve zkumavce buňky lemující plíce virem SARS-CoV-2.

Po 96 hodinách pomocí mikroskopu vyfotili virem napadené buňky. Záběry uveřejnil medicínský časopis New England Journal of Medicine.

Buňky napadené Covidom-19
Na zhruba jednom milionu lidských buněk viděli, jak virové částečky během dvou dní zvýšily svůj počet z tisíce na deset milionů.

Na povrchu buněk lemujících dýchací trakt se nacházejí vlasové výčnělky (nazývané také chilli). Jejich úkolem je čistit dýchací cesty od hlenu a zachycených virových částic a patogenů, které člověk vdechuje.

Právě na tento typ buněk cíli koronavirus.

Při virové zátěži, jakou způsobuje Covid-19, začnou vlasové výčnělky pohánět viry hlouběji do plic, což může způsobit zánět. V opačném případě transportují virus ven z těla (například kýcháním či kašláním), což může mít zase za následek nakažení jiných lidí.

„Tyto snímky dýchacích cest plných virů jsou silným argumentem, proč by měli lidé nosit roušky, aby zamezili přenosu SARS-CoV-2. A to bez ohledu na to, zda mají příznaky, nebo ne,“ říká Ehrová pro časopis Science News.

Celoplošné nošení roušek by podle ní mohlo pomoci v zadržení takové výbušné replikace viru, která by se jinak rozšířila dále.

PR článek

Další články autora